ČLÁNEK

3 SEO nástroje, které otestují jestli je tvůj web “Mobile-Friendly”

Nejste si jistí, jestli je v mobilní verzi vašeho webu vše v pořádku? Dnes pro vás máme nástroje, se kterými zjistíte, jestli je váše webová stránka opravdu “Mobile-Friendly”. Pokud by bylo něco v nepořádku, tak vás to upozorní a poradí, jak provést úpravy.

Bez ohledu na to, zda chcete své uživatele “potěšit” mobilním vzhledem, Google nechce, aby se stránky, které nejsou správně optimalizovány, zobrazovaly ve výsledcích mobilního vyhledávání. Pokud chcete získat konkrétní pokyny co vše musí být na vašem webu upraveno tak, aby to fungovalo v mobilním zařízení, mám pro vás tyto nástroje:

Test použitelnosti v mobilním zařízení od Google

Tento test vám ve skutečnosti poví více o tom, jak Googlebot uvidí vaši stránku, než jak by ji mohli vidět mobilní uživatelé. To může být velmi užitečné, protože můžete využít zpětné vazby pro SEO účely.

Pokud vaše webové stránky projdou testem, uvidíte zelenou zprávu, která říká “Stránka je optimalizována pro mobily”. Pokud to neprojde, zpráva bude červená a zobrazí se “Není vhodný pro mobilní zařízení“.

V případě, že váš web neprojde testem pro mobilní zařízení, uvede důvody, co selhalo, například obsah je širší než obrazovka nebo odkazy jsou příliš blízko.

Jedná se o nástroj, který vám ukáže, zda společnost Google považuje vaši stránku za mobilní nebo ne. Pokud nástroj říká “ne”, stránka se v výsledcích mobilního vyhledávání posouvá dolů oproti podobným stránkám, které jsou “Mobile-Friendly”. Pokud se Vám zdá, že se v mobilním vyhledávání Váše stránky nezobrazují, můžete tak odeslat Googlu žádost k indexaci.

Google’s PageSpeed Insights

Druhým nástrojem, který velmi doporučuji, je stránka PageSpeed ​​Insights také od společnosti Google. Tento nástroj není již novinkou a i když to není jen pro testování mobilních webových stránek, tak je zvlášť výhodný pro použití.

Když analyzujete svůj web ve stránce PageSpeed ​​Insights, bude vám poskytnuta spousta informací. Zobrazí snímky obrazovky o tom, jak vypadá na mobilních a stolních počítačích, a také vám poskytne rychlostní skóre jak pro mobilní, tak pro desktop verzi.

Kromě skóre rychlosti poskytuje podrobné informace o tom, co byste měli opravit, o čem by jste měli uvažovat opravit a co jste již udělali správně. Je to často využívaný nástroj pro testování rychlosti webových stránek na mobilních i stolních počítačích.

BrowserStack

Program BrowserStack poskytuje skutečné screenshoty, jak vaše webové stránky vypadají na každém zařízení. Ve většině případů je to hodně užitečné, nicméně má to i nevýhodu. Vzhledem k tomu, že musí webové stránky načíst na každé jednotlivé zařízení a provést snímek obrazovky, může to být trochu pomalejší.

BrowserStack je asi nejlepší, ale je placený (má pouze free trial). Podobná aplikace, která by vám mohla stačit a je zdarma, je zde: http://quirktools.com/screenfly/.

Podobných nástrojů je a bude určitě více. Osobně považuji za tyto 3 nástroje za základ (také je využívám).

 

Proč je dobré mít web “Mobile-Friendly”?

Proč vůbec píši o nějakých nástrojích pro zjištění, jestli je váš web “Mobile-Friendly”? Je to z důvodu toho, že Google chce svým uživatelům jít naproti v relevantnosti zobrazovaných výsledku vyhledávání. Pokud člověk zadává do Googlu nějaký dotaz pomocí mobilního telefonu, tak by měl dostat takové výsledky, které si na svém zařízení může vůbec úhledně zobrazit. Nyní budou tyto webové stránky posuzovány a hodnoceny. Díky kladnému či zápornému hodnocení budou takovéto stránky přehodnoceny a jejich pozice ve výsledcích vyhledávání se může vylepšit nebo zhoršit.

Vše se děje pouze kvůli změně trendu, kdy začíná čím dal více uživatelů využívat své mobilní zařízení namísto stolních počítačů. Tento trend by měl podle očekávání stále růst a rozvíjí to další pojem; Mobile-First – ve zkratce to znamená, zaměřit se u svého webu prvně na optimalizaci pro mobilní telefony. Na internetu již najdete hodně článků, které tento pojem vysvětlují podrobně.

Tento článek je určen pro začátečníky, kteří hledají různé varianty, jak si svůj web jednoduše prověřit bez nějakých větších znalostí. Pokud máte jiné nástroje, které používáte a myslíte si, že jsou lepší, tak budu rád, když se s nimi podělíte v komentářích.

5/5 - (2 votes)

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Blog

Další články