🔴 Online vysílání 6 kroků, jak vybudovat značku, která prodává. Přihlásit zdarma →

ČLÁNEK

Používáte pro rozesílání e-mailů free e-mailové adresy?

Pokud jste si hned zodpověděli po přečtení titulku ano, tak zbystřete. Tento článek je pro Vás jako stvořený. A pro ty z vás, co si řekli, co je to “free e-mailová adresa”, hned vysvětlím. Free e-mailové adresy jsou adresy, schránky, které si vytváříte na Gmail.com, Yahoo.com, Seznam.cz, Centrum.cz apod., ale pro hromadné rozesílání e-mailů se vůbec nehodí a nedoporučuji je používat.

Proč je nedoporučuji?

Gmail společně s Yahoo od konce roku 2016 penalizuje a znevýhodňuje doručené e-maily, pokud odesílatel používá jako odesílací adresu právě Gmail nebo Yahoo a zasílá své e-maily na tyto schránky svých příjemců. A ostatní poskytovatelé je v tom pomalu následují. Zároveň i pro antispamové servery budete působit jako méně důvěryhodný odesílatel. A to přece nikdo z nás nechce. Právě naopak, chceme zvyšovat svou doručitelnost a snižovat riziko, že naše e-maily budou u příjemců končit ve složce spam nebo dokonce budou označovány za spam.

Dalším a ještě důležitějším důvodem, proč nepoužívat tento druh adres pro rozesílku, je ten, že si nemůžete nastavit tzv. DNS záznamy (DKMI, SPF a DMARC).

Proč je důležité mít nastavené DNS záznamy?

A asi se ptáte, co to vlastně je DKIM, SPFDMARC?

DKIM (DomainKeys Identified Mail) – je technologie digitálního podpisu, který ověřuje pravost e-mailu a společně se SPF zvyšují důvěryhodnost odeslaných e-mailů.

SPF (Sender Policy Framework) – je systém sloužící jako obrana proti SPAMu, kdy princip spočívá v ověřování IP adresy odesílatele. Zároveň se díky SPF záznamu určí, které počítače mohou odesílat poštu z dané domény.

DMARC (Domain Message Authentication Reporting and Conformance) – jeho hlavním významem je určení, co se má dít s e-mailem, který nemá DKIM záznam. Nejčastěji e-mail nedoručí/zahodí.

Pokud pro hromadnou rozesílku e-mailů používáte nástroje typu SmartEmailing.cz, MailChimp.com, Aweber.com, tak Vás nenechají posílat skrz tyto adresy své newslettery a budou po Vás požadovat, abyste měli e-mailové adresy se svou doménou, kde si právě můžete tyto DNS záznamy nastavit s jejími hodnotami a záznamy. U free e-mailových adres Vám tito poskytovatelé (Gmail, Seznam, Centrum…) toto neumožní nastavit.

V praxi to může vypadat takto:

V tomto případě se jedná o aplikaci SmartEmailing, kde po vložení e-mailové adresy se svou doménou, získáte potřebné záznamy s hodnotami, které si následně u svého poskytovatele, kde máte doménu zakoupenou, můžete v zákaznické administraci nastavit. Jestli si nebudete jistí s nastavením, můžete kdykoliv požádat podporu poskytovatele domény, aby nastavení provedl za vás. Stačí, ať ji zkopírujete všechny informace a požádáte o nastavení dkim, spf a dmarc.

Výhradně posílejte e-maily ze své domény

Jestli chcete lépe doručovat e-maily u svých koncových příjemců, tak u jakéhokoliv poskytovatele domén (Wedos.cz, Active24.cz, Web4you.cz, Forpsi.cz) si kupte svou doménu s webhostingem. Společně s DNS záznamy se jedná o základní a klíčovou věc pro lepší doručitelnost zpráv. I taková adresa s vaší doménou budí větší důvěru i u příjemců.

Co myslíte, jaký odesílatel pro Vás bude důvěryhodnější? jirka.svoboda@yahoo.com nebo info@jirkasvoboda.eu? Svou doménou prezentujete sebe, svou značku, firmu či projekt.

Na závěr

Rozhodně pro rozesílky hromadných e-mailů přes jakýkoliv nástroj či aplikaci, používejte e-mailovou adresu se svou doménou. Nezapomeňte si nastavit DNS záznamy, které budou zvyšovat doručitelnost zpráv, snižovat riziko za označení jako spam a zároveň u příjemců se v drtivé většině bude automaticky načítat celý obsah e-mailu včetně obrázků. A v neposlední řadě budete pro příjemce, ale i příjmové a antispamové servery se svou doménou mnohem důvěryhodnější odesílatel/osoba.

 

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Blog

Další články